Arteterapia – terapia sztuką
Arteterapia, inaczej terapia przez sztukę, to według Amerykańskiego Stowarzyszenia Arteterapeutów, forma profesjonalnej pomocy, w której wykorzystuje się twórczość artystyczną w celu poprawy fizycznego i psychicznego dobrostanu klientów.
Arteterapia to działanie złożone z dwóch części. Opiera się w sposób zrównoważony na metodach terapeutycznych oraz na sztuce. Arteterapia jest metodą psychoterapii, w której nie słowa lecz sztuka, ekspresja artystyczna są podstawową metodą komunikacji. Relacja jest więc trójstronna i komunikacja następuje równolegle pomiędzy arteterapeutą, dziełem i uczestnikiem. Nie jest przy tym istotna wartość artystyczna dzieła lecz jego zawartość emocjonalna. Nie są więc konieczne ani zdolności, ani umiejętności artystyczne.
Główna idea jaka przyświeca terapii sztuką, oparta jest na przekonaniu, iż proces twórczy związany jest niewerbalną autoekspresją i ma właściwości leczące oraz poprawiające jakość życia. W szerszym znaczeniu, arteterapia pomaga przeciwdziałać życiowemu pesymizmowi, negacji i poczuciu beznadziejności, ukazując jednocześnie pozytywne i radosne strony życia.
Terapia sztuką może być stosowana jako metoda psychoterapeutyczna. Metody arteterapii stosowane są do pomocy w przypadkach: depresji, lęków, zaburzeń afektywnych, nerwic, uzależnień, problemów w relacjach rodzinnych i innych. W mojej praktyce, arteterapię wykorzystuję jako skuteczną metodę rozwoju osobistego.
Metody arteteraputeczne pozwalają na:
- nabycie umiejętności relaksacji,
- poznanie własnych potrzeb emocjonalnych,
- wzrost wrażliwości i możliwości poznawczych,
- wykształcenie lepszych metod komunikacji emocji,
- kreatywne odreagowywanie napięć wewnętrznych,
- zwiększenie zdolności ruchowych i sprawności manualnych,
- zbudowanie wrażliwości i otwarcie na emocje innych osób,
- pokonywanie przeszkód w drodze do samorealizacji,
- zbudowanie własnego warsztatu artystycznego,
- zwiększenie poczucia własnej wartości,
- poszerzenie możliwości autoekspresji,
- poprawienie zdolności społecznych,
- zwiększenie poczucia niezależności,
- zbudowanie odporności na stres
Sztuki piękne narzędziem komunikacji arteterapii
Cathy A. Malchiodi w swojej książęce „Arteterapia” pisze: „(…) sztuki piękne są potężnym narzędziem komunikacji”. Często w życiu człowieka zdarza się tak, iż jego uczucia i myśli są na tyle bolesne, że trudno wyrazić je słowami. Wtedy właśnie ekspresja artystyczna może stać się narzędziem, które pozwala nam uwolnić się od bolesnych przeżyć. Twórcze działanie wykorzystuje się także w psychoterapii i poradnictwie psychologicznym, gdyż w naturalny sposób język sztuki ułatwia ludziom analizę ich uczuć, emocji, przekonań, pomaga radzić sobie ze stresem, rozwiązywać ich problemy i wewnętrzne konflikty.
Bogactwo form w jakich wyraża się sztuka, przyczyniło się do dużej różnorodności rodzajów arteterapii. W jej zakres zatem wchodzą metody takie jak: muzykoterapia, sztuki wizualne, sztuki plastyczne (rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba itp.), terapia zajęciowa, biblioterapia (terapia za pomocą literatury), teatroterapia (psychodrama, dramaterapia, pantomima), choreoterapia (terapia za pomocą tańca i ruchu), filmoterapia, hortikuloterapia (rodzaj terapii prowadzonej za pomocą ogrodów).
Sztuka może zmienić Twoje podejście do życia, nadać mu smak, piękno, wolność i sens. Czego życzymy wszystkim uczestnikom naszych zajęć!